روش ها و مراحل تحقیقات بازار – قسمت اول

در وضعیت کنونی  با وجود رقابت در صنایع مختلف، مشتریان به موجب جمع آوری اطلاعات آنلاین توان زیادی در تصمیم‌گیری برای خرید دارند. با این توصیف آیا شما تا کنون به میزان مطابقت برنامه بازاریابی خود و تصمیم‌گیری‌های مشتریان در خرید توجه کرده‌اید؟ در این مبحث:
درباره تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار بحث خواهیم کرد. این ها دو اصطلاح جدا از همند ولی در حوزه مارکتینگ توسط بازاریابان به جای یکدیگر نیز استفاده می شوند.


تحقیقات بازاریابی (Marketing Research) چیست؟

تحقیقات بازاریابی ” مجموعه فرآیندی است که تولید کنندگان ، مشتریان و کاربران نهایی را از طریق اطلاعاتی که برای شناسایی و تعریف فرصت ها و مشکلات بازاریابی استفاده می شود ، به بازاریاب پیوند می دهد. چنین مطالبی در تعریف فرصت ها و تهدید های بازاریابی ، ارزیابی فعالیت‌های بازاریابی و درک بهتر نسبت به فرآیند بازاریابی و بهبود آن به کار می روند.

تحقیقات بازار (market research) چیست؟

تحقیقات بازار مجموعه ای مجتمع از فرآیندهای جمع آوری اطلاعات در مورد بازارهای هدف یا مشتریان است. این مولفه یک عامل مهم و تعیین کننده برای استراتژی تجارت شماست. این عبارت معمولاً با تحقیقات بازاریابی جایگزین می شود. با این حال ، ممکن است متخصصان خبره تمایز قائل شوند ، زیرا تحقیقات بازاریابی به طور خاص در مورد فرآیندهای بازاریابی اهمیت دارد، در حالی که تحقیقات بازار به طور خاص مربوط به بازارها است. گفتنی است تحقیقات بازار یکی از اصلی ترین شاخص های  مورد استفاده در حفظ رقابت نسبت به رقباست. تحقیقات بازار اطلاعات مهمی را ارائه می دهد که شناسایی و تحلیل نیازهای بازار، اندازه بازار و رقابت را تسهیل می بخشد.

دو نوع تکنیک مختلف برای انجام  اجرای تحقیقات بازار در سطح گسترده وجود دارد: مورد اول تحقیقات اولیه ، که به تحقیقات کمی و کیفی دسته بندی و مورد دوم تحقیقات ثانویه تقسیم می شود.به عنوان مثال از تکنیک های تحقیق کیفی به  گروه های متمرکز، مصاحبه های عمیق و جمعیت شناسی و از تکنیک های تحقیق کمی به بررسی و نظرسنجی مشتری و تجزیه و تحلیل داده های ثانویه می توان اشاره کرد.

هدف از تحقیقات بازار به دست آوردن اطلاعاتی است که در تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکار مهم هستند. مخصوصاً برای تصمیمات کسب‌وکارهای کوچک برای ورود به حوزه‌ای جدید یا تولید محصولات جدید،تحقیقات بازار بسیار مهم و تأثیرگذار است.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *