>
>
مدل_درآمدزایی

4 دسته اساسی کسب و کار ها از نظر مدل درآمدزایی (قسمت اول)

فاطمه صفوی پور

کسب و کار ها از نظر مدل درآمد زایی به 4 دسته کلی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به اختصار به شرح آن ها می‌پردازیم. البته قابل ذکر است این دسته بندی ها بسیار کلی هستند که در قسمت های دیگر به آن ها پرداخته خواهد شد.

بیزنس به بیزنس (Business to Business یا B to B):

در این مدل کسب و کاری، خدمات و محصولات کسب و کار به یک کسب و کار دیگر ارائه می‌شود و مصرف کننده نهایی خدمات یا محصولات یک بیزنس است. مانند یک کارخانه پنیر سازی که محصولات خود را در مراکز خرده فروشی توزیع می‌کند.

بیزنس به مصرف کننده (Business to Customer یا B to C):

در این مدل، خدمات و محصولات یک کسب و کار به مصرف کننده نهایی ارائه می‌شود. یک مثال در این حوزه می‌تواند یک شرکت خدماتی قالی شویی باشد که خدمت خود را به مصرف کننده نهایی ارائه می‌کند.

مدل درآمدی مصرف کننده به بیزنس

مصرف کننده به بیزنس (Customer to Business یا C to B):

در این مدل مصرف کننده خدمات یا محصولاتی به کسب و کار ارائه می‌دهد. ساده ترین مثال در این حوزه شاید وانتی هایی باشند که با یک بلندگو در سطح شهر وسایل دست دوم مردم را خریداری می‌کنند؛ و یا حتی افرادی که خانه خود را به مدت چند روز به مراکز گردشگری اجاره می‌دهند هم می‌تونند مثالی در این حوزه باشند.

مصرف کننده به مصرف کننده (Customer to Customer یا C to C):

در این مدل کسب و کار بستری رو میسازه که مصرف کنندگان بتونن در اون کالا یا خدمت خود را به هم عرضه کنند. مثال هایی ازین دسته مدل کسب و کار میتواند پلتفرم های دیوار، ایوند و حتی شبکه های اجتماعی باشد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک