>
>
مدل_درآمدزایی_کسب_و_کار_ها_بیزنس_به_دولت

مدل های درآمدی کسب و کار ها (قسمت دوم)

فاطمه صفوی پور

در مطلب 4 دسته اساسی کسب و کار ها از نظر مدل درآمدزایی به مدل های درآمدی B to B، B to C، C to B و C to C پرداختیم. همچنین مثال هایی از هر نوع مدل را مشاهده کردیم. در این مطلب از خبرنامه سنجیده قصد داریم به مدل درآمدزایی بیزنس به دولت یا B to G و دولت به بیزنس یا G to B بپردازیم.

مدل کسب و کار بیزنس به دولت(B to G) به چه معنی است؟

مدل کسب و کار بیزنس به دولت (B2G) یک مدل کسب و کاری است که کسب و کار ها محصولات، خدمات یا حتی اطلاعات خود را به دولت ها یا سازمان های دولتی ارائه می‌کنند. شبکه ها یا مدل های B2G راهی را به مشاغل در این حوزه ارائه می‌دهند که می‌توانند پروژه های دولتی یا محصولاتی را خریداری کنند که دولت ها ممکن است برای سازمان های خود نیاز داشته باشند.
کسب و کاری که از مدل B2G استفاده می‌کند می‌تواند به اندازه یک کسب و کار کوچک که خدمات پشتیبانی فناوری اطلاعات را به دولت شهر ارائه می‌دهد، متوسط باشد. یا حتی می‌تواند به بزرگی شرکت بوئینگی باشد که هلی کوپتر ها، سیستم های دفاع موشکی، بمب افکن ها و سایر محصولات دیگر را برای وزارت دفاع می‌سازد.
در مدل کسب و کار بیزنس به دولت یا B2G، کالا ها و خدمات را به سازمان های دولتی در سطح استان، شهر و حتی محلی ارائه می‌شود. بیشتر قرارداد ها نیز در پاسخ به درخواست پیشنهاد از طرف نمایندگان دولتی(در پایگاه های مزایده و مناقصه دولت) منعقد می‌شود.

یک آمار جالب از دولت ایالات متحده آمریکا

مبلغی که روزانه توسط دولت ایالات متحده در حوزه کسب و کار های بیزنس به دولت هزینه می شود برابر با 8.5 میلیارد دلار است. یعنی دولت آمریکا روزانه 8.5 میلیارد دلار از خدمات و محصولات بیزنس ها استفاده می‌کند.

موانع و مزایای مربوط به مدل درآمدی بیزنس به دولت

کسب و کار هایی که عادت به تعامل با کسب و کار های دیگر یا مستقیماً با مصرف کنندگان دارند یعنی مدل درآمدی آن ها B2B یا B2C هست؛ معمولاً هنگام کار با سازمان های دولتی با موانع غیرمنتظره ای روبرو می‌شوند.
دولت ها تمایل دارند از شرکت های خصوصی بیشتر وقت بگیرند تا برای شروع به کار بر روی یک پروژه معین قراردادی را تصویب و تعیین کنند. لایه های تنظیم قرارداد می‌توانند کارایی کلی فرآیند آن را کاهش دهند.
در حالی که کسب و کار ها ممکن است دریابند که قرارداد های دولتی شامل مراحلی از قبیل مدارک اضافی و زمان و بررسی مجدد است؛ اما ارائه کالا ها و خدمات به بخش دولتی مزایایی دارد. قراردادهای دولتی غالباً بزرگ و پایدارتر از کارهای مشابه در بخش خصوصی هستند. اگر بخواهیم خیلی ساده‌تر مساله را بیان کنیم باید بگوییم اگر کسب و کار شما یک قرارداد موفق با دولت را انجام داده است؛ دستیابی به قرارداد بعدی برایش آسان‌تر است و مراحل به سرانجام رساندن قرارداد های بعدی کوتاه تر از قرارداد اول است.

مدل کسب و کار تجارت الکترونیک دولت به بیزنس یا G to B چیست؟

تجارت الکترونیکی دولت به بیزنس (G2B) یک مدل کسب و کار است که به ارائه خدمات یا اطلاعات از طرف دولت به کسب و کار ها اشاره دارد. دولت برای دسترسی به سازمان های تجاری از وب سایت های مدل B2G استفاده می‌کند. چنین وب سایت هایی از مزایده ها، مناقصات و ... پشتیبانی می‌کنند. مثال هایی ازین مدل کسب و کاری را در ادامه مطلب آورده شده است:

  • تدارکات دولتی
  • بازارهای خرید الکترونیکی
  • حراج های الکترونیکی
  • آموزش الکترونیکی
  • فرم های ادغام الکترونیکی
  • به روزرسانی اطلاعات شرکت
  • ارسال فرم های الکترونیکی پر شده (به عنوان مثال فرم های مالیاتی ، فرم های بیمه اجتماعی)
  • و ...

تا به اینجای کار به مدل های اساسی درآمدی کسب و کار ها پرداختیم و دو مدل درآمدی کسب و کار در رابطه با دولت را بررسی کردیم. در مطالب بعدی به مدل های درآمدی دیگر از دولت می‌پردازیم.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک