>
>
نحوه-پذیرش-استارتاپ-در-شتابدهنده

پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟(قسمت اول)

اشکان چکاک

رسانه ها معمولا همیشه به استارتاپ های موفق و پیشرو پرداختند و این دید در جامعه وجود داره که شرکت های نوپا و استارتاپ ها، موفق و ثروتمند هستند. اما این سکه روی دیگری هم دارد! طبق آمار های idealab بیش از 90 درصد استارتاپ ها عمری کمتر از 5 سال دارند و نزدیک به 80 درصد آن ها در سال اول فعالیتشون شکست می‌خورند.
در این مبحث از خبرنامه سنجیده به جای پرداختن به استارتاپ های موفق قراره به استارتاپ های شکست خورده پرداخته شود تا با بررسی عوامل موثر بر شکست آن ها بتوانیم ریسک شکست استارتاپ های خودمان را به حداقل برسانیم.

چرا استارتاپ ها شکست می‌خورند؟

وقتی از شکست استارتاپ ها صحبت می‌کنیم اولین تصویری که توی ذهنمون شکل می‌گیره این موضوعه که حتما ایده خوبی نداشته! اما در واقع ایده خوب تنها یکی از شروط لازم برای موفقیت هست و کافی نیست! بعد از بررسی بیش از 5000 استارتاپ در شتابدهنده Y Combinator عواملی مثل زمانبندی، الگوی تجاری، سرمایه گذار، تیم و کیفیت ایده
مهم‌ترین عوامل موفقیت یا شکست استارتاپ ها شناخته شدند. در این بین زمانبندی با بیش از 28 درصد مهمترین عامل شناخته شد و سرمایه گذار با حدود 11 درصد کمترین اثر رو در بین عوامل ذکر شده داشت.

نقش شتابدهنده ها در سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها

ریسک کردن در ذات سرمایه گذاری است و در بازار سرمایه یک همبستگی منفی همیشگی بین ریسک و میزان سود وجود دارد، با توجه به سود بالای سرمایه گذاری در استارتاپ ها، این بازار بازار بسیار جذابی برای سرمایه گذاران هست اما ریسک بسیار زیاد موجود در این بازار می‌تواند هر سرمایه گذاری را مردد کند. از طرف دیگر استارتاپ ها برای شروع فعالیت و هموار کردن مسیر خودشون به سمت موفقیت به سرمایه احتیاج دارند اما معمولا با فرایند های ورود به بازار آشنا نیستند و از طرفی نمی‌توانند اعتماد سرمایه گذار ها را جذب کنند.
شتابدهنده ها فضایی برای آموزش و حمایت اولیه برای استارتاپ ها آماده می‌کنند تا در این بستر بتوانند به صورت آزمایشی ایده خودشان را در مقیاس کوچک پیاده سازی کنند. به موازات این موضوع شتابدهنده فضایی امن و کم ریسک برای سرمایه گذار ایجاد می‌کند تا سرمایه گذار بتواند با ریسک کمتری روی استارتاپ های موفق و آموزش دیده سرمایه گذاری کنند. یه سرمایه گذاری سنجیده!

نحوه پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده ها

با توجه به ریسک بسیار زیاد استارتاپ ها و منابع محدود شتابدهنده ها و سرمایه گذاران، شتابدهنده ها وظیفه دارند به عنوان لایه اول، استارتاپ/ایده ها را بر اساس پتانسیل و کیفیت آن ها رتبه بندی کنند. استارتاپ های زیادی پس از بررسی اولیه ایده از گردش کار خارج می‌شوند. بخش دیگری از آن ها در جلسات داوری هیئت ژوری حذف می شوند و از بین استارتاپ های باقی مانده فقط گروهی که موفق به دستیابی به اهداف تعیین شده هستند، می‌توانند به مسیر همکاریشون با شتابدهنده ادامه بدند و سرمایه گذار جذب کنند.
طبق آمار سال 2019 شتابدهنده Y Combinator از 7500 ایده/استارتاپ تنها 500 مورد به مصاحبه دعوت شدند و از این تعداد تنها 150 مورد موفق به ورود به جریان شتابدهی کردند. این آمار در سال 2020 به 100 از 530 از 10000 رسید و هر سال با افزایش تعداد ایده ها و محدودیت منابع رقابت سخت تری برای جذب حمایت شکل می‌گیرد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک