>
>
نحوه-پذیرش-استارتاپ-ها-در-شتابدهنده-ها-قسمت-دوم

پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟(قسمت دوم)

اشکان چکاک

در قسمت قبل سری «پذیرش استارتاپ ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟» به سه مبحث دلیل شکست استارتاپ ها، نقش شتابدهنده ها در سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها و نحوه پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده ها پرداختیم. در این قسمت قصد داریم درباره عواملی که باعث قبول شدن ایده یا استارتاپ در یک شتابدهنده و شروع دوره شتابدهی میشه بحث کنیم.

نحوه قبولی استارتاپ ها در مصاحبه های شتابدهنده ها

همه شتابدهنده ها وظیفه دارند استارتاپ های دارای پتانسیل بیشتر رو شناسایی کنند و با حمایت از اون ها مسیر رو برای موفقیتشون تضمین هموار کنند. شناسایی پتانسیل در استارتاپ ها وظیفه بسیار دشواری هست و به همین دلیل معمولا شتابدهنده ها از دستورالعمل هایی برای امتیاز دهی به استارتاپ ها از جنبه های مختلف استفاده می‌کنند.
در ادامه به معیار های مهم امتیاز دهی به ایده ها می‌پردازیم.

صاحب ایده/ تیم:

جمله معروفی در دنیای کارآفرینی با این مضمون "موفق ترین سرمایه گذاری سرمایه گذاری روی شخصیت هاست نه روی ایده ها" وجود داره. وجود شخصیت های کارآفرین در تیم میتونه شانس موفق اون ها رو تا حد زیادی افزایش بده و از طرف دیگر وجود شخصیت های مخرب میتونه شکست استارتاپ ها رو تضمین کنه. نحوه شکل گیری تیم، روابط بین هم بنیان گذاران و زنجیره ارزشی که بین هر عضو وجود داره از عوامل مهم هست و وجود هر نوع خلل و خدشه ای تو این موارد میتونه ریسک سرمایه گذاری روی استارتاپ رو افزایش بده، پس داشتن یک تیم خوب و یکدست با تخصص های مورد نیاز و شفافیت همه جانبه بین اون ها میتونه تا شانس موفقیت رو بالا ببره.

تطابق با بازار:

هر ایده قبل از اجرایی شدن نیاز به بررسی دقیق شرایط بازار، رقبا، قوانین، چشم انداز ها و ... دارد. داوران شتابدهنده ایده را از منظر میزان تطابق با بازار بررسی می‌کنند تا ریسک های مربوط به این حوزه را ارزیابی و کنترل کنند.

ارزش پیشنهادی و نوآوری:

هر ایده از دیدگاه ارزش پیشنهادی ایجاد شده برای مخاطبانش بررسی می‌شود. در گام اول هم بنیان کذاران باید پاسخ سوال کلیشه ای شما چه مشکلی را حل می‌کنید و چرا مخاطب باید از محصول/سرویس شما استفاده کند را بداند.

مسائل مالی:

شخصیت های کارآفرین معمولا علاقه مند به مباحث مربوط به تطابق بازار ارزش پیشنهادی هستند و علاقه چندانی به بررسی دقیق و همه جانبه در مسائل مالی ندارند.اما از دید سرمایه گذاران عموما مهمترین بخش همین موارد است.هر استارتاپ باید به عنوان یک پروژه توجیح اقتصادی داشته باشد تا بتواند در مسیر شتابدهی و جذب سرمایه قرار بگیرد. مشاوران ریسک و مهندسان مالی شتابدهنده هر استارتاپ را از منظر مسائل اقتصادی مالی بررسی می‌کنند و از با استفاده از ضریب ریسک، نرخ بازده، نرخ تورم و ... ارزش گذاری استارتاپ را انجام می‌دهند و در صورت تطابق استارتاپ با حدود مشخص در دستورالعمل های سرمایه گذاری اقدام به ارائه پیشنهاد به استارتاپ ها می‌کنند. بنابراین بررسی دقیق مسائل مالی و بررسی شاخص های ارزش‌گذاری می‌تواند دید جامعی به ارزش پروژه به هم بنیان‌گذاران بدهد و پختگی استارتاپ را به سرمایه‌گذاران نشان دهد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک