کارآفرین-کیست-ویژگی-های-کارآفرین-سنجیده

کارآفرین کیست؟ - به مناسبت سوم اردیبهشت ماه روز ملی کارآفرینی

فاطمه صفوی پور

امروز سوم اردیبهشت ماه، روز ملی کارآفرین هست. در جامعه سنجیده کارآفرینان زیادی وجود دارند که هر روز تلاش زیادی می‌کنند تا خودشان و تیم‌شان را ارتقا دهند. دنیای کارآفرینی همیشه همراه با ریسک هست ولی در عین حال می‌تواند جذاب باشد. در این مطلب از خبرنامه سنجیده قصد داریم چند تعریف از شخص کارآفرین بیاوریم و در ادامه به ویژگی های یک کارآفرین بپردازیم که این ویژگی‌ ها می‌تواند اکتسابی باشد.

کارآفرین کیست؟

یک کارآفرین یک شروع کننده است؛ یا بهتر است بگوییم کارآفرین یک آغازگر، یک رقیب و یک راننده است. شخصی که چیز جدیدی را خلق می‌کند. این چیز می‌تواند یک ابتکار، یک کسب و کار یا یک شرکت باشد. او آغاز یک سرمایه گذاری، پروژه یا فعالیت است. این کارآفرین ممکن است ایده پرداز نباشد؛ یعنی لزوما ایده برای خودش نباشد، اما قطعاً کسی است که تصمیم می‌گیرد این ایده را به واقعیت تبدیل کند.
یک کارآفرین راننده است؛ کارآفرین مسئول، لیدر و شخصی است که به دنبال رهبری است. او کسی است که به جلو حرکت می‌کند و الهام بخش تیمش است. کارآفرین کسی است که در صندلی راننده نشسته است و توانایی تغییر جهت، شتاب، کاهش سرعت یا حتی توقف یک سرمایه‌گذاری را دارد.
یک کارآفرین پاسخگو و مسئول است؛ کارآفرین در نهایت مسئولیت سرنوشت فعالیت خود را دارد که می‌تواند یک شرکت، یک پروژه یا هر کار دیگری باشد. کارآفرین کسی است که بالاترین سهم را در چگونه طی کردن مسیر دارد، بنابراین کسی است باید که برای هدایت کامل تیم توانمند شود.

کارآفرین چه وِیژگی هایی باید داشته باشد؟

کارآفرین بودن به مهارت های خاصی نیاز دارد. در حالی که برخی توانایی ها ممکن است به طور طبیعی در فرد وجود داشته باشند، اما برخی دیگر را می‌توان با تمرین دقیق آموخت یا رشد داد. درک ویژگی های مورد نیاز کارآفرینان می‌تواند به شما کمک کند تا به یک رهبر تجارت بهتر تبدیل شوید. در ادامه به 15 ویژگی یک کارآفرین که می توانید آن ها را بهبود دهید، می‌پردازیم.

1.خلاقیت
معمولا کارآفرین شدن با یک مساله شروع می‌شود. مساله یا دغدغه‌ای که راه حل آن به ایده تبدیل می‌شود. شما باید فرصت ها را ببینید، روش های ابتکاری برای انجام کارها پیدا کنید و راه حل هایی را به مردم ارائه دهید.
برای بهبود خلاقیت خود، عاداتی را ایجاد کنید که به شما خلاقیت می‌دهد. به آن چه در شما احساس خلاقیت ایجاد می‌کند، فکر کنید؛ موسیقی، ملاقات با مردم، مطالعه یا فعالیت های دیگر. انتخاب فعالیت بسته به شخصیت شما متغیر خواهد بود. قسمت خاصی از روز خود را اختصاص دهید تا از راه حل های جدید الهام بگیرید. در این قسمت از روز، با انجام کاری که به شما الهام می‌دهد شروع کنید؛ سپس اجازه دهید ذهن شما جریان یابد. می‌توانید لیستی از ایده ها برای حل مسائل تهیه کنید و برخی از آن ها را برای عملی کردن انتخاب کنید.

2. اشتیاق
شور و اشتیاق چیزی است که کارآفرینان را به سمت خود سوق می‌دهد. آن ها معمولاً کاری را که انجام می‌دهند دوست دارند و این به آن ها کمک می‌کند وقت خود را در پروژه های خود سرمایه‌گذاری کنند.
برای تبدیل شدن به یک کارآفرین با اشتیاق بیشتر، روی معنی کار خود تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که شما به دلیل ارائه راه حل هایی کار می‌کنید که به افراد زیادی کمک می‌کند. در صورت تردید یا ایجاد مشکل در تجارت، دانستن این که تعهد شما تأثیر می‌گذارد ممکن است انگیزه شما را برای ادامه حرکت فراهم کند. اشتیاق همان چیزی است که شما را بر روی هدف خود متمرکز نگه می‌دارد.

3. انگیزه
انگیزه، اراده برای انجام برخی موارد است. کارآفرینان هدایت می‌شوند تا تجارت خود را به موفقیت برسانند و خود را تحت فشار قرار می‌دهند.
برای افزایش انگیزه می‌توانید با تعیین اهداف کوچک شروع کنید. اهداف کوچک می‌توانند به شما کمک کنند تا به اهداف بزرگتر برسید و شما را ترغیب کنند تا اهداف بالاتری داشته باشید. کارهای انجام شده را بشناسید و نتایج خود را، حتی نتایج جزئی، جشن بگیرید. همچنین ذهنیت مثبتی داشته باشید. ذهن خود را از منفی نگری و موانع روزمره دور کنید تا روی آن چه می‌خواهید به دست آورید و جنبه های مثبت زندگی خود متمرکز شوید.

4. دانش محصول یا خدمات
کارآفرینان می‌دانند چه پیشنهادی دارند و می‌توانند آن را به چه کسانی بفروشند. دسته‌بندی محصولات یا خدماتی که می‌فروشید و نحوه تأمین ارزش آن ها برای مصرف کنندگان، به روشنی تعریف شود. همچنین مشتریان هدف خود را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که به نیاز های آن ها پاسخ می‌دهید. نظرسنجی و تحقیقات بازار می‌تواند بازخورد خوبی در مطالعات مشتری به شما بدهد. این به شما امکان می‌دهد پیشنهاد خود را به طور مداوم بهبود ببخشید تا بتوانید در ترند صنعت باقی بمانید.
برای افزایش تأثیر مثبت این دانش، باید بطور مداوم در مورد بازار خود بیاموزید. بدانید که مردم به چه چیزهایی نیاز دارند و همچنین ویژگی هایی را که شما را از رقبا متمایز می‌کند، بدانید. با مشتریان خود صحبت کنید و از بازخورد آن ها استفاده کنید. با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید موقعیت خود را در بازار تنظیم و تثبیت کنید.

5. امکان شبکه سازی
توانایی برقراری ارتباط با مردم و شناخت فرصت های مشارکت برای خلق کارآفرینی موفق بسیار مهم است. ملاقات با افراد جدید ممکن است دسترسی به منابع یا دانش مورد نیاز تجارت شما را تسهیل کند. به شما امکان می‌دهد از موفقیت دیگران درس بگیرید، خدمات یا کالاهای خود را ارتقا دهید و با مشتریان جدید ملاقات کنید.
برای بهبود مهارت های شبکه خود، باید سعی کنید روابط واقعی برقرار کنید. شما به احتمال زیاد یک هدف شغلی را در ذهن خود دارید اما بهتر است بیشتر به هدف برقراری ارتباط انسانی درست مانند یافتن دوستان جدید به افراد نزدیک شوید. اگر با شخصی ملاقات کردید که می‌تواند به نفع شخص دیگری در شبکه شما باشد، آن ها را متصل کنید. نه تنها به کسی کمک خواهید کرد، بلکه احتمالاً او شما را به یاد می‌آورد و می‌خواهد لطف شما را پس دهد.

6. اعتماد به نفس
کارآفرینان معتقدند که می‌توانند به اهداف خود برسند. آن ها ممکن است شک داشته باشند اما در راه خود استقامت دارند. آن ها آماده هستند تا کار های لازم را انجام دهند؛ چراکه اطمینان دارند که می‌توانند چیزی بهتر از آن چه در حال حاضر وجود دارد را ایجاد کنند.
اعتماد به نفس ضروری است زیرا به شما امکان می‌دهد احساس بهتری داشته باشید و غلبه بر چالش ها، ریسک پذیری و پایداری را آسان‌تر می‌کند. بنابراین در کل به موفقیت شما کمک می‌کند.
برای بهبود اعتماد به نفس می‌توانید از تکنیک تجسم استفاده کنید. خود را به عنوان شخصی که می‌خواهید باشید تجسم کنید و در مرحله‌ای که به آن افتخار می‌کنید تجارت خود را متجسم شوید. شما همچنین می‌توانید با گفتن اظهارات متعالی درباره دستاورد های خود، تصدیق را تمرین کنید. این تکنیک ها می‌توانند به تغییر دیدگاه مثبت شما کمک کنند.

7. خوش بینی
کارآفرینان رویایی هستند که برنامه‌ای در دست اجرا دارند: آن ها جنبه مثبت شرایط را می‌بینند و همیشه رو به جلو حرکت می‌کنند. خوش بینی از خلاقیت پشتیبانی می‌کند ، بنابراین به رهبران تجاری کمک می‌کند ایده های جدیدی برای محصولات یا خدمات خود پیدا کنند و شانس موفقیت آن ها را افزایش می‌دهد.
برای توسعه خوش بینی خود، می‌توانید به مشکلاتی که می‌توانند شما را متوقف کنند به عنوان چالش هایی که فرصت رشد شما را فراهم می‌کند؛ نگاه کنید. هدف نهایی را در ذهن داشته باشید و به مسائل گذشته نپردازید.

8. چشم انداز
کارآفرینان دید دارند. آن ها تصویری بزرگ را که مایل به انجام آن هستند، می‌بینند که به تلاش آن ها دامن می‌زند و آن ها را وادار به انجام کارهای بیشتر می‌کند. علاوه بر این، چشم انداز همان چیزی است که فرهنگ و هویت یک سازمان را مشخص می‌کند. این نه تنها باعث می‌شود کارآفرینان انرژی داشته باشند بلکه به آن ها این امکان را می‌دهد تا به دیگران انگیزه دهند و آن ها را در جهت موفقیت شرکت ادامه دهند.
برای بهبود چشم انداز کارآفرینی خود، می‌توانید یک برنامه عملیاتی روزانه را اجرا کنید. اولویت بندی وظایف شما باعث می‌شود احساس خستگی نکنید و به شما کمک می‌کند تا به دید خود پایبند باشید. همچنین برای تقویت ذهن خود و تمرکز بر هدف خود، محتوا های نشاط آور را گوش دهید یا بخوانید.

9. طرز فکر
کارآفرینان هدفمند هستند. آن ها می‌دانند که به چه چیزی می‌خواهند برسند، هدفی را تعیین می‌کنند و برای رسیدن به آن هدف تلاش می‌کنند. عزم راسخ برای غلبه بر چالش های احتمالی امری حیاتی است و همچنین اعتماد افرادی که با شما کار می‌کنند را جلب می‌کند.
برای هدفمند شدن بیشتر می‌توانید با شناسایی آن چه می‌خواهید به انجام برسانید و چشم انداز خود را از آینده روشن کنید. سپس، برای تعیین برنامه اقدامات خود، یک جدول زمانی تعیین کنید. به شما این امکان را می‌دهد که پیشرفت خود را ببینید و به شما یادآوری می‌کند که به هدف خود پایبند باشید.

10. ریسک پذیری
کارآفرینان آماده ریسک هستند. آن ها برای موارد ناشناخته برنامه‌ریزی می‌کنند تا بتوانند تصمیمات حساب شده‌ای بگیرند که برای آن ها و تجارتشان سودآور باشد.
برای افزایش توانایی های ریسک پذیری، می توانید سفر خود را به عنوان یک فرایند یادگیری، از جمله شکست های احتمالی، در نظر بگیرید. شما باید هدف خود را در ذهن داشته باشید و متعهد به استقامت باشید.
برای متفاوت شدن از رقابت و ایجاد موفقیت در کسب و کار، انجام برخی از خطرات ضروری است. وقتی بدانید که چگونه می‌توانید ریسک را کنترل کنید و از ناامیدی رشد کنید، ممکن است با به چالش کشیدن خود راحت تر باشید.

11. اقناع
کارآفرینان تجارت خود و نحوه گفتگو در مورد آن را با مردم می‌دانند. آن ها باید دیگران را ترغیب کنند تا به ایده‌شان ایمان داشته باشند.
برای بهبود مهارت های اقناعی خود، در مورد شنوندگان خود بیاموزید و با شخصیت آن ها سازگار شوید. شما می‌توانید داستانی را برای رسیدن به آن ها در سطح احساسی به اشتراک بگذارید و علاقه خود را نشان دهید. اگر افراد بتوانند با داستان شما ارتباط برقرار کنند، ارتباطی ایجاد می‌شود که می‌تواند به وفاداری تبدیل شود و این برای موفقیت در کسب و کار شما ضروری است. نکته دیگر این است که موفقیت های خود را به اشتراک بگذارید و برای پشتیبانی از استدلال های خود و اقناع مردم به واقعیت ها اعتماد کنید.

12. تصمیم گیری
کارآفرینان باید سریع تصمیم بگیرند و برای موفقیت در کار خود اقدام کنند.
برای بهبود مهارت های تصمیم گیری خود ، می‌توانید خود را آگاه سازید تا مشکلاتی را که می خواهید حل کنید؛ بهتر درک کنید. تأثیر تصمیمی را که باید بگیرید بسنجید و برای تصمیم‌گیری، به خودتان مدت زمان مناسبی را فرصت دهید. همچنین می‌توانید گزینه های خود را محدود کنید تا روند تصمیم‌گیری آسان شود.

13. سرسختی
کارآفرینان بر چالش ها غلبه می‌کنند. آن ها در برابر مشکلات استقامت می‌کنند و اهداف و رویا های خود را حفظ می‌کنند.
برای بهبود سرسختی خود می‌توانید اهداف خود را یادداشت کرده و هر روز آن ها را بخوانید. شما می‌توانید الگوهایی را انتخاب کنید و شخصیت های بزرگی از تاریخ را بخاطر بسپارید که قبل از رسیدن به موفقیت مجبور به مقاومت در برابر شکست بودند.

14. مدیریت پول
کارآفرینان باید وضعیت مالی تجارت خود را درک کنند. حتی اگر آن ها یک حسابدار متخصص را استخدام کنند، تصمیم گیرنده نهایی خودشان هستند و باید شرایط خود را بدانند تا تجارت را با موفقیت انجام دهند.
شما می‌توانید مهارت های اساسی مدیریت پول خود را با تهیه بودجه و تعهد به آن و سرمایه‌گذاری در بودجه های موجود به جای صرف آن ها، بهبود بخشید. همچنین می‌توانید با شرکت در کلاس ها یا برنامه های آموزشی، دانش مالی بیشتری کسب کنید.

15. سازگاری
هنگامی که کارآفرینان یک کسب و کار را شروع می‌کنند، اغلب‌شان نیاز دارند تا این توانایی را داشته باشند که چند وظیفه را به طور همزمان اجرا کنند. انعطاف‌پذیری در برنامه و همچنین تفکر شما برای ادامه رشد در شرایط چالش برانگیز بسیار مهم است.
برای افزایش سازگاری، می‌توانید با ذهن باز به همه فعالیت ها نزدیک شوید و آماده باشید تا در صورت لزوم روش های خود را تغییر دهید. روش های جدیدی را امتحان کنید و از روندهای جدید استقبال کنید تا توانایی سازگاری شما تقویت شود.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک