پذیرش-استارتاپ-ها-در-شتابدهنده-ها-بیزنس-پلن-طرح-کسب-و-کار

پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟ - قسمت چهارم: بیزنس پلن یا طرح کسب و کار چیست؟

فاطمه صفوی پور

همان طور که در قسمت سوم سری مطلب پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده ها گفته شد، بوم مدل کسب و کار و طرح کسب و کار دو موردی هستند که بودن آن ها احتمال موفقیت پذیرش در شتابدهنده ها و جذب سرمایه در پروسه های شتابدهی را بالا می‌برد. در این مطلب از خبرنامه سنجیده قصد داریم به معرفی بیزنس پلن یا طرح کسب و کار بپردازیم و در قسمت های بعدی به چگونگی نوشتن جزئیات آن خواهیم پرداخت.

بیزنس پلن یا طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار سندی مکتوب است که به تفصیل شرح می‌دهد چگونه یک کسب و کار، معمولاً یک شرکت نوپا یا استارتاپ، اهداف خود را تعریف می‌کند و برنامه دستیابی به اهداف خود را شکل می‌دهد. یک طرح تجاری نقشه راه کتبی شرکت را از دیدگاه بازاریابی، مالی و عملیاتی ترسیم می‌کند.
طرح های کسب و کار اسناد مهمی هستند که قبل از ایجاد سابقه اثبات شده توسط یک شرکت، برای جذب سرمایه استفاده می‌شوند. این برنامه ها همچنین یک روش خوب برای ماندن شرکت ها در مسیر تعیین شده تا رسیدن به هدف هستند.
برای درک بهتر بیزنس پلن فرض کنید قصد دارید یک کسب و کار را از صفر شروع کرده و راه اندازی کنید. شما تیم خود را تشکیل داده‌اید و تمام چیزی که نیاز دارید تعیین اهداف، برنامه و سپس حرکت به سمت هدف است. در ابتدای کار قطعا این سوالاتی مطرح می‌شود. سوالاتی از قبیل:
اهداف یکساله استارتاپ‌ ما چیست؟ در سه سال آینده در چه نقطه‌ای باید باشیم؟
به چه افرادی برای استارت کسب و کارمان نیاز داریم؟ چه موقعیت های کاری را می‌توانیم ایجاد کنیم؟ در چند ماه آینده به چند کارمند با چه تخصص هایی نیاز است؟
همکاران کلیدی ما چه کسانی هستند؟ تامین کنندگان چطور؟
برنامه مالی هزینه ها و درآمد ها به طور دقیق در هر ماه چگونه است؟
جذب سرمایه اولیه چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ برنامه برای سود دهی به چه صورت است؟
فرصت ها و تهدید های استارتاپ کدام اند؟ برنامه استارتاپ برای پاسخ به تهدید ها و استفاده از فرصت ها به چه صورت است؟
ساختار اداری استارتاپ به چه صورت است؟
مطمئنا سوالات خیلی گسترده تری هم بوجود خواهد آمد. طرح کسب و کار برای پاسخ جامع و دقیق به این سوالات و سوالات مهم دیگر به وجود آمده است. درواقع با نوشتن طرح کسب و کار شما یک برنامه اجرایی خوب خواهید داشت و به صورت شفاف سعی کرده‌اید تمام جوانب کسب و کار خود را بسنجید و برای موقعیت های اضطراری نیز آماده باشید. این دلیلی است که استارتاپ هایی که بیزنس پلن شفافی دارند شانس موفقیت‌شان در جذب سرمایه بیشتر است.

نکاتی کلی درباره طرح کسب و کار

بنابراین تا به اینجا متوجه شدیم طرح کسب و کار یک سند مکتوب است که فعالیت های اصلی شرکت، اهداف و چگونگی
برنامه‌ریزی آن برای دستیابی به اهداف را توصیف می‌کند. شرکت های نوپا از طرح های کسب و کار برای خارج شدن از مرحله پیش‌شتابدهی یا شتابدهی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی استفاده می‌کنند.
استارتاپ ها ممکن است با یک طرح کسب و کار سنتی طولانی‌تر یا یک برنامه کسب و کار جدید کوتاه مدت شروع به کار کنند.
طرح کسب و کار خوب باید شامل خلاصه ای اجرایی، محصولات و خدمات، استراتژی و تجزیه و تحلیل بازاریابی، برنامه‌ریزی مالی و بودجه باشد.

بخش های مختلف بیزنس پلن/ طرح کسب و کار

در این قسمت به صورت موردی به هریک از بخش های طرح کسب و کار خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم در مطالب بعدی به صورت جزئی هر یک ازین موارد را توضیح دهیم:
کسب و کار و جزئیات آن
بازار و تحلیل های مربوط به آن
آینده و چشم انداز
برنامه مالی و چارت های مربوطه

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک

پست های مرتبط