معماری-سازمانی-چیست-بررسی-EA-در-خبرنامه-سنجیده

معماری سازمانی چیست؟ تعریف و بررسی EA در خبرنامه سنجیده

فاطمه صفوی پور

اگر شما دارای یک یا چند کسب و کار هستید قطعا این واقع را می‌دانید که اکوسیستم کسب و کار هر روز پیچیده‌تر می‌شود و شرکت شما مجبور است خود را تغییر دهد تا در آینده پیشرفت کند. تغییر به شکلی که بتواند با استارت آپ های جدید و شرکت های قدیمی رقابت کند. چرا که هر روزه فناوری در حال معرفی مدل های جدید تجاری است و مشتریان انتظارات بیشتری دارند و قوانین سریع تغییر می‌کنند.
بنابراین کسب و کار شما باید طوری طراحی شود که با این پیچیدگی ها و تغییرات سازگار باشد. در این مطلب از خبرنامه سنجیده قصد داریم به شما بگوییم که به عنوان یک مدیر چرا برای پیمایش این پیچیدگی به معماری سازمانی یا Enterprise Architecture نیاز دارید.

معماری سازمانی یا EA چیست؟

در هر کسب و کار قسمت های زیادی مانند فرآیندها، محصولات، داده ها، افراد، فناوری ها و موارد دیگر وجود دارد. این قطعات باید به نوعی با هم کار کنند تا ارزش ایجاد کرده و آن ارزش را به بازار ارائه دهند تا مشتری هر آن چه که کسب و کار ارائه می‌کند را خریداری کند و تجارت سودآور شود. به عنوان یک بنیان‌گذار یا مدیر چگونه می‌فهمید که چطور این قطعات در کنار هم قرار می‌گیرند؟ این هدف معماری سازمانی یا EA است.
EA یک چارچوب مفهومی است که نحوه ایجاد تجارت و کسب و کار را توصیف می‌کند.

کاربرد معماری سازمانی

EA چند مولفه اصلی را شناسایی می‌کند و رابطه بین آن ها را نشان می‌دهد. این دقیقاً همان چیزی است که باید درک کنیم تا کسب و کاری که می‌سازیم ارزش مورد نظر را ارائه دهد. نکته قابل ذکر در این جا این است که اصول EA می‌تواند برای هر نهاد سازمانی اعمال شود. مانند یک کسب و کار، دولت ، انجمن، یک شرکت غیر انتفاعی یا حتی یک موسسه مردم نهاد که علاقه‌مند به حل مشکلاتی مانند گرسنگی در جهان است. به همین دلیل است که ما از کلمه سازمان استفاده می‌کنیم و آن را معماری سازمانی می‌نامیم.
افراد مختلف در سازمان می‌خواهند چیز های مختلفی را درباره نحوه کار سازمان خود درک کنند؛ مهم‌تر از این محیط هایی که این سازمان ها در آن فعالیت می‌کنند پیچیده است. به همین دلیل EA نیز بیش از هر زمان دیگری در حال تکامل و اهمیت است.
صرف کردن یک بار زمان در سال برای ایجاد تمرکز اصلی کسب و کار شما در آن سال، به ساده‌سازی پیچیدگی سازمان و درک چگونگی کار تجارت و فناوری کمک می‌کند.

4 بخش اساسی معماری سازمانی

از آن جا که مدل های تجاری تغییر می‌کنند و فناوری به سرعت در حال پیشرفت است، ما به هماهنگی بیشتر بین این دو نیاز داریم. در ادامه این قسمت قصد داریم در مورد چهار حوزه اصلی EA صحبت کنیم.

1-عملکرد کسب و کار

معماری کسب و کار عبارت است از نحوه عملکرد یک کسب و کار
مانند این که چگونه فرآیند های مهم کسب و کار با استفاده از قابلیت ها و اطلاعات مناسب در متن سازمان، کاری را شکل می‌دهند. این موارد دیگر مانند نقش ها و مسئولیت ها، معیارها، محصولات، پروژه ها و غیره را مدل می‌کند.
با مدل سازی تجارت با استفاده از معماری سازمانی یکی از مواردی که می‌توان فهمید این است که چگونه فناوری اطلاعات یا IT از کسب و کار پشتیبانی می‌کند.

2-معماری نرم‌افزار

امروزه همه مشاغل از نرم افزار استفاده می کنند و این دلیلی است که طراحی و استفاده از نرم افزار مناسب بی‌اهمیت نیست. همانطور که بر اساس نیاز روز شرکت شما نرم افزار را ساخته یا خریداری کرده است؛ با گذشت زمان نیاز ها تغییر پیدا می‌کند. پس بعد از مدتی نرم‌افزار قادر به انطباق نیست و کاربران ناامید می‌شوند. در این سناریو شما همچنان ویژگی های جدیدی اضافه می‌کنید اما اگر معماری سازمانی ضیفی داشته باشید، این ویژگی ها به یک وصله تبدیل شده است و در نهایت شما وقت و هزینه زیادی فقط برای حفظ آن صرف می‌کنید. اگر این مورد در شرکت شما وجود دارد نگران نباشید همه شرکت های قدیمی با این مشکل روبرو هستند و شما تنها نیستید.
معماری نرم‌افزار راه حل های نرم‌افزاری را تعریف می‌کند که به کسب و کار کمک می‌کند کار خود را انجام دهند و خود را با تغییر وفق دهند.

3-معماری داده

برنامه ها برای کار کردن به داده نیاز دارند. با پیچیده‌تر شدن داده های شرکت، شما می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان، تعاملات مشتریان با شرکت و ترجیحات آن ها، محصولات، قیمت ها و موارد دیگر کسب کنید. شما به یک روش بهتر برای مدیریت و استفاده از آن داده ها نیاز دارید که احتمالاً در قالب های مختلف مانند اسناد، صفحات گسترده، پایگاه داده، ایمیل و موارد دیگر ذخیره می‌شود.
معماری داده این کار را برای شما در مدل سازی منابع، مدیریت قالب ها، کیفیت و سایر موارد انجام می‌دهد.
امروزه بسیاری از شرکت ها با داده های پتابایت که یک میلیون گیگابایت است کار می‌کنند.
آیا متوجه شدید که چرا ما به معماری داده نیاز داریم؟ زیرا پیچیده است. به همین علت است که حضور شرکت هایی که در حوزه پردازش داده کار می‌کنند مانند شرکت علم داده ارزیاب بسیار مهم تلقی می‌شود.

4-معماری فناوری

پس از معماری داده کسب و کار ما به ماشین های فیزیکی نیاز دارد که از روتر های ذخیره‌سازی و نرم‌افزار های مختلف استفاده کنند تا با همه اینها کار کنند و از مواردی که قبل‌تر در مورد آن ها صحبت کردیم پشتیبانی کند.
این معماری فناوری است که زیرساخت های اساسی را که در نهایت برای اجرای برنامه های تجاری مورد نیاز است، توصیف می‌کند.
برای این که فناوری اطلاعات در خدمت تجارت باشد باید همسو با دیگر موارد باشد و ما نیاز به یک دیدگاه جامع از هر چهار این حوزه ها داریم. EA بهترین راه برای انجام این کار است. به این ترتیب فناوری برای دستیابی به اهداف کسب و کار عملی می‌شود و آن ها را به وسیله پشتیبانی از فعالیت هایشان واقعی می‌كند.
EA یا معماری سازمانی فقط نگرانی واحد فناوری اطلاعات نیست بلکه یک نگرانی تجاری نیز محسوب می‌شود. زیرا کل ماجرا با این حرفه آغاز می‌شود که باید به واحد IT پاسخ دهند که چه اهدافی را می‌خواهند و جواب چگونگی دستیابی به آن را بدانند.
IT باید اطمینان حاصل کند که هر آنچه ساخته شده است می‌تواند با تغییر سازگار شود زیرا تجارت همیشه تغییر خواهد کرد و دلیل آن تغییر فضای بازار و مشتریان آن ها است.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
کپی
لینک